Дуальність підтвердила генетика: шлюбних партнерів вибирають наші гени
![]() |

Про це заявили вчені на щорічній конференції Європейського товариства генетики, що відбулася 25 травня цього року. Професор Марія да Граса Бікальо (Maria da Graça Bicalho), керівник лабораторії імуногенетики і тканинної сумісності університету Парани (Бразилія), з колегами в новій роботі з’ясувала, що люди з різними, так званими головними комплексами гістосумісності (ГКГС), скоріше виберуть один одного як партнери для спільного життя, ніж ті, чиї ГКГС подібні. Можливо, - то така еволюційна стратегія, яка гарантує народження здорового потомства.
Гістосумісність, або тканинна сумісність, зараз широко використовується при пересадці органів і тканин, щоб визначити приживання або ризик відторгнення чужорідного органу. Бразильська команда генетиків працювала з гістосумісністю з 1998 року, намагаючись розкрити біологічне значення різноманітності цих комплексів, і нарешті вони вирішили відстежити вибір шлюбного партнера в бразильській популяції. Генетики вивчили дані ГКГС у 90 подружніх пар і порівняли з 152 контрольними парами людей, сформованими випадково, довільно і спеціально для експерименту. Вони підрахували кількість відмінностей ГКГС серед тих, хто жив в цих парах, і серед «випадкових партнерів». «Якщо б гени з ГКГС не впливали на вибір супутника життя, - коментує Бікальо, - то ми тоді б побачили однакову картину в обох групах. Але виявилося, що у справжніх подружніх пар є набагато більше розбіжностей за гістосумісністю, ніж у випадкових пар».
Те, що самки переважної більшості представників хребетних, можливо і жінки, віддають перевагу самцям з відмінним від свого ГКГС, раніше досліджувалося біологами. Особливо популярне дослідження про вплив гістосумісності на перевагу одного запаху тіла іншому в представників протилежної статі. Генетична мінливість, як відомо, завжди є перевагою для потомства, і ефект ГКГС можна розглядати як еволюційну стратегію, яка лежить в основі запобігання кровозмішення в людях і поліпшує ефективність імунної системи. У межах ГКГС різних пар партнери генетично різні. Це зменшує небезпеку ендогамії (спаровування між родичами) і збільшує генетичну мінливість потомства.
«Простіше думати, що люди обирають собі партнерів через якусь подібність, - говорить Бікальо. - Але ми чітко простежили, що насправді приваблюють відмінності, що забезпечують успіх відтворення. Мабуть, при виборі партнера надто важливий цей підсвідомий індикатор для здоров’я майбутніх дітей».
Результати генетиків допоможуть розумінню плодючості і безпліддя. Вони збираються розвинути цю роботу і врахувати поряд з біологічними соціальні та культурні фактори у виборі шлюбного партнера та їхній зв’язок з генетичною різноманітністю в ГКГС.
«Культурні аспекти відіграють важливу роль у виборі супутника життя і часто не вписуються в теорію, що людина і її поведінка визначаються лише ділянками геному. Але ми все-таки думаємо, що несвідомий еволюційний аспект вибору партнера вартий уваги. У нього є важлива роль: забезпечення здорового потомства, гарантії того, що діти будуть володіти сильною імунною системою, а тому - більш життєздатними».
Головний комплекс гістосумісності (ГКГС) - велика область геному або велике сімейство генів, що виявлене у хребетних і яке відіграє важливу роль в імунній системі і розвитку імунітету. У людини головний комплекс гістосумісності знаходиться в хромосомі-6. Відкрив ГКГС американський лікар-імунолог. Барух Бенасерраф (Baruj Benacerraf). Народився 29 жовтня 1920 року в Каракасі (Венесуела). Лауреат Нобелівської премії з фізіології й медицини 1980 року за відкриття головного комплексу гістосумісності - групи генів, що відповідають за розпізнавання чужорідних речовин і розвиток імунної відповіді. Розділив премію з Жаном Досс і Джорджем Снелл.
Коментар «Аратти». Те, що протилежні характери у людей формують найкомфортніші для сумісного життя і найстійкіші стосунки у людей, - відношення доповнення, або дуальності, довели вчені-психологи – Карл Юнг і Аушра Аугустінавічюте та їхні послідовники. Тепер важливість дуалізації довели і генетики. Допомогти визначити свій тип характеру та свого партнера допоможе наш невеличкий